Časté otázky

Materiál

Aký materiál je nehrdzavejúca oceľ?

Všetky fľaše, termofľaše a nádoby v našej ponuke, ktoré sú z nehrdzavejúcej ocele sú vyrobené z prvotriednej potravinárskej ocele s označením 304 (18/8), ktorá je vysoko odolná proti hrdzaveniu. Výrobky z nej nepotrebujú už žiadnu ďalšiu dodatočnú úpravu v podobe vnútorných poťahových vrstiev a sú kompletne bez BPA a akejkoľvek toxicity.

Aký je rozdiel v používaní lacnejšej hliníkovej fľaše (tieto nemáme v ponukeJ) oproti fľaši z nehrdzavejúcej ocele?

Pri fľašiach, ktoré sú vyrobené z hliníka je nutné použiť vnútornú poťahovú vrstvu, pretože v štrbinách hliníka sa ukladajú baktérie a tak nie sú bezpečné na použitie s potravinami. Tieto vnútorné poťahové vrstvy sú vyrobené z plastu a reagujú s nápojmi (uvoľňujú sa do nápojov nežiadúce látky, hlavne pri použití teplých nápojov). Tieto fľaše preto väčšinou ani nemajú označenie, že sú bez škodlivých BPA.

Všetky výrobky, ktoré nájdete na našich stránkach sú označené BPA free a pri výrobe je použitá prvotriedna nehrdzavejúca oceľ  # 304 (18/8), čo znamená, že nie sú potrebné vnútorné obklady a preto sú bez BPA a toxicity.

Všetky farby používané na výrobkoch sú úplne netoxické a bezolovnaté.

Ak chcete predĺžiť životnosť vzorov na vonkajšej strane vašich výrobkov (týka sa to hlavne nerezových výrobkov s povrchovou úpravou), odporúčame len ručné umývanie s použitím bežného saponátu na riad.

Produkty sú akreditované certifikáciou USA FDA, Európskej únie a certifikáciou Fairwork.


Izolácia

Ako funguje izolácia?
Vákuová izolácia sa vytvára vtedy, keď sa zvarí vnútorná „fľaša“ a vonkajšia „fľaša“. Vzduch sa potom odsáva cez malý otvor v spodnej časti fľaše. Priestor medzi vnútornou a vonkajšou „fľašou“ sa tak stáva izoláciou.
Keďže medzi týmito vrstvami nie je žiadny vzduch ani látka, stáva sa to účinným, bezpečným a chemicky bezzložkovým spôsobom izolácie.

 

Izolácia TRIMAX – výrobky zn. Eco Vessel

TriMax® Triple Insulation je špeciálna trojitá vákuová izolácia. Medzi dvoma vrstvami nerezovej ocele je pridaná tretia vrstva medi, ktorá má vynikajúcu vodivosť a udržuje teplotu v celej fľaši, čím zvyšuje izoláciu. TriMax® Triple Insulation bola testovaná na udržanie nápojov COLD 36 hodín a HOT až 8 hodín.

Recyklácia


Sú fľaše recyklovateľné?

Áno. Fľaše z nehrdzavejúcej ocele môžete odovzdať v zberných surovinách, plastové časti fľaše (väčšinou vrchnáky ale aj plastové fľaše v našej ponuke) je možné recyklovať cez triedený odpad (plasty). Plastové časti sú vždy vyrobené z najbezpečnejšieho plastu  - polypropylén (PP/5) a tento je plne recyklovateľný, certifikovaný, bez použitia BPA

Sklenené fľaše sa recyklujú cez triedený odpad – SKLO.

Silikónové časti (silikónový obal sklenej fľaše) – zatiaľ u nás nie recyklácia tohto materiálu. V zdravotníckych zariadeniach pristupujú k spaľovaniu tohto materiálu na kremičitý prach.

Čistenie

Sklenené fľaše so silikónovým obalom

Fľaša aj so silikónovým obalom je vhodná na čistenie v umývačke riadu. Avšak pre dôkladnejšie vyčistenie fľaše zvonka (hlavne pod silikónom) odporúčame ručné čistenie s použitím čistiaceho prostriedku na jar. Ten keď sa dostane pod silikón fľaša sa dá veľmi jednoducho z tohto silikónového obalu vyzliecť resp. opäť obliecť a tak môžete fľašu vyčistiť aj samostatne.

Nerezové výrobky

Nerezové výrobku môžu byť umývané v umývačke riadu, avšak kvôli dlhšej životnosti vonkajšej povrchovej úpravy laku fľaše sa odporúča ručné umývanie teplou vodou, saponátom a kefkou na fľaše. Pri silnejších usadeninách (hlavne z kávy a čaju) sa odporúča naliať do fľaše cca 100 ml octu a zaliať horúcou vodou. Nechať niekoľko hodín pôsobiť. Ďalším účinným trikom je dať do fľaše trochu surovej ryže, lyžicu sódy bikarbóny, a horúcu vodu. Fľašu zatvoriť a riadne ňou triasť, nechať ešte niekoľko hodín pôsobiť. Potom riadne fľašu vyoplachovať teplou vodou.

Vrchnáky

Všetky vrchnáky sú vhodné do umývačky riadu – horný kôš. Ak však chcete predĺžiť životnosť vrchnáka, je lepšie ho umývať ručne bežným čistiacim prostriedkom a kefkou a z času na čas ho dať dôkladnejšie premyť v umývačke.

V prípade, že sa na uzávere objaví silnejšie znečistenie, je potrebné opatrne vybrať z vrchnáka tesnenie, vyčistiť ho samostatne ako aj vrchnák. Veľmi účinným prostriedkom na čistenie silno znečistených častí je sóda bikarbóna alebo ocot. Dajte vrchnáčik do nádoby s octom alebo lyžicou sódy a zalejte horúcou vodou. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín (ideálne cez noc).  Nasledujúci deň odstráňte zvyšky prostriedku pomocou kefy na fľaše a teplej vody.

Push-Close vrchnák na termohrnček na kávu zn. Cheeki

Niekedy sa vo vnútri tohto vrchnáčika usadia tuky zo smotany resp. kokosového mlieka, ktoré si pridávate do kávy. Vrchnáčik časom začne zapáchať. Účinným spôsobom ako sa týchto usadením ako aj zápachu zbaviť je namočiť vrchnák do nádoby s lyžicou sódy, zaliať horúcou vodou a nechať pôsobiť niekoľko hodín. Potom vrchnák vyčistiť a prepláchnuť teplou vodou. Všetky usadeniny by sa mali vyplaviť.

 

Vady

Fľaša preteká

1 / Chýba silikónové tesnenie alebo ventilček. Ak chcete skontrolovať, či Vám nechýba tesnenie odskrutkujte vrchnák a pozrite sa na najhornejšiu časť závitov vrchnáka. Vo vnútri by malo byť mäkké silikónové tesnenie. Ak nie ste schopní to vidieť, skúste umiestniť špičku ceruzky a ak máte pocit, že je mäkká, silikónové tesnenie je tam a malo by fungovať dobre. Takisto skontrolujte, či Vám pri čistení nevypadol silikónový ventilček (týka sa len vrchnákov EcoVessel so sosákom), ktorý sa nachádza pod odklopeným sosákom.

2 / Keď zatvárate fľašu, uistite sa, že vrchnák je našróbovaný rovno a fľaša je riadne dotiahnutá. Vtedy silikónové tesnenie plní svoju funkciu.

3 / Ak nič nechýba a fľaša je správne zatvorená a predsa preteká, kontaktujte nás emailom s krátkym popisom vady, aby sme si dohodli ďalší postup.

Fľaša neizoluje

Nápoj Vám v podstate ihneď vychladne, akoby ani nebol v termofľaši. Ak po naliatí horúceho nápoja do termofľaše začne byť termofľaša v nejakom bode na dotyk teplá/horúca - je poškodená termoizolačná funkcia a jedná sa o chybný kus. Niekedy môže dôjsť k strate termoizolácie nárazom po tom, ako fľaša padne na zem, čo je žiaľ mechanické poškodenie. Ak Vám však fľaša neizoluje od začiatku, prosím kontaktujte nás za účelom výmeny

 

Ako si vybrať správnu fľašu pre školáka?

 

Fľaša do školy

  • Nerezová fľaša/termofľaša s izoláciou – univerzálna, ľahká, zvládne aj „hrubšie“ zaobchádzanie. Široký výber veľkostí pre rôzne vekové skupiny, s rôznymi typmi uzáverov (športový, so slamkou, atď). Výborná voľba nielen kvôli hmotnosti ale aj pre svoju zdravotnú nezávadnosť, dlhú životnosť, široký výber dizajnov, možnosti vákuovej izolácie i priaznivej cene, recyklácie, atď.
  • Sklenená fľaša – je ťažšia ako nerezové alebo plastové fľaše. Sklo sa však považuje za „najbezpečnejší„ materiál čo sa týka zdravotnej nezávadnosti. Pre menšie deti je však váha naplnenej sklenej fľaše dosť výraznou záťažou v školskej taške. Znížiť hmotnosť môžete ale jednoduchým trikom - deťom do fľaše vložíte citrón, kúsky ovocia prípadne nalejete sirup a deti si vodu doplnia v škole samé. Všetky sklenené fľaše majú silikónový obal, ktorý ich chráni pred náhodným rozbitím, avšak fľaša sama o sebe nie je nerozbitná a tak nie je úplne vhodná pre deti, ktoré si až tak nedávajú pozor na svoje veci. Najčastejšia veľkosť, ktorú rodičia svojim deťom zaobstarávajú je fľaša s objemom 475 ml. Pre menšie deti (1-2 trieda) je potom vhodná fľašu s objemom 350 ml.

 

  • Plastové fľaša – lacná alternatíva k vyšším materiálom. Plastové fľaše, ktoré ponúkame sú vyrobené z nezávadného plastu, ktorý sa používa aj na medicínske účely. Tieto fľaše majú priaznivú cenu a pekné veselé dizajny. Ľahko sa čistia a sú veľmi obľúbené u školákov ako aj ako športové fľaše.

 

 

Ako sa vyznať medzi rôznymi Lifefactory sklenenými fľašami a uzávermi?

Z fliaš pre dospelých si môžete vyberať z troch veľkostí - 350ml, 475ml a 650ml. Fľaše sú dodávané s klasickým uzáverom a fľašu si môžete doplniť ďalšími typmi uzáverov - Activ uzáver alebo Axis uzáver. Všetky typy uzáverov sú navzájom kombinovateľné a možno ich použiť pre všetky tri veľkosti fliaš (350, 475 a 650 ml). Môžete si kúpiť viac uzáverov k jednej fľaši a podľa situácie či nápoja si zvoliť ten najvhodnejší.

 

 

Klasický uzáver

Axis uzáver

Activ uzáver

typ nápoja

pre veľmi husté nápoje typu smoothie ale aj iné

pre tekuté nápoje -  voda

pre stredne husté nápoje - hustejšie džúsy

manipulácia

pre otvorenie je potrebné použiť obe ruky

je možné otvoriť jednou rukou

je možné otvoriť jednou rukou

spôsob pitia

 fľašu musíte nakloniť

fľašu nemusíte nakloniť - možnosť pitia počas pohybu

fľašu musíte nakloniť

spôsob nosenia fľaše

akákoľvek poloha

zvislá poloha 

zvislá poloha

údržba

najjednoduchšia

náročnejšia

jednoduchá

rýchlosť prietoku

najrýchlejšia

pomalšia

veľmi rýchla (široký otvor)

použitie

zamestnanie, škola

šport, auto, škola 

šport, auto, škola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aká je hmotnosť fliaš Lifefactory?

350ml – 380g

475ml  - 430 g

650ml – 540 g